Obecní úřad SMILOVICE
Smilovice 13
739 55 Smilovice u Třince
tel: 558 694 522, 724 181 050
email: ou-smilovice(at)smilovice.cz
Nadační fond Generace 21
Křesťanům i dalším komunitám v Sýrii a v Iráku hrozí vyhlazení. Nechceme se jen dívat…
TISKOVÁ ZPRÁVA
Další křesťanští uprchlíci budou ubytováni v Brně a ve Smilovicích u Třince, doplní se skupina v Jihlavě
Skupina křesťanských uprchlíků přiletí do Prahy v pátek 19. února
Jedná se o cca 40 lidí, kteří v uplynulých měsících žili v uprchlických táborech v Erbílu
Jejich dočasným novým domovem se stanou Brno, obec Smilovice u Třince a Jihlava
Praha, 11. února 2016 – Jižní Morava a Moravskoslezský kraj se stanou novým domovem pro další dvě skupiny křesťanských uprchlíků, jejichž přesídlení do České republiky schválila na základě žádosti Nadačního fondu Generace 21 v polovině prosince česká vláda. Celkem zhruba 40 uprchlíků by mělo do Česka přiletět v pátek 19. února. Finální počet je závislý na tom, jak rychle se v nejistém prostředí Iráku podaří vyřídit nezbytné dokumenty. V prvních dvou měsících bude část těchto lidí (cca 24) bydlet v hostelu Eleven v centru Brna, druhá skupina (cca 9 lidí) bude ubytována v obci Smilovice ve středisku Karmel, které provozuje Slezská diakonie. Ke skupině ve Smilovicích se přidá také jedna pětičlenná rodina, která je již dnes v rekreačním středisku Okrouhlík u Jihlavy. Naopak do Jihlavy přijede dalších 8 osob z nové skupiny. V následujících týdnech pak do Smilovic přijede další část iráckých křesťanů, kterých by celkem mělo být na severu Moravy cca 30.
Jak vše bude probíhat
Stejně jako skupinu uprchlíků v Jihlavě, čeká jejich krajany ve Smilovicích a v Brně intenzivní proces seznamování s českou kulturou, společností a jazykem. Zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů a budou procházet intenzivním integračním procesem další zhruba čtyři měsíce. „Předpokládáme, že během této doby získají azyl. Po zhruba půl roce jim proto začneme hledat práci, za kterou se mohou přestěhovat kamkoliv v České republice. Již v tuto chvíli máme od soukromých podnikatelů a firem řadu nabídek,“ řekl Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21. I po osamostatnění bude nejméně dalších šest měsíců uprchlíkům poskytovat potřebnou asistenci Nadační fond a jeho partneři v jednotlivých místech: většinou lidé, sdružení ve farnostech a náboženských spolcích – projekt jde napříč různými křesťanskými církvemi a tomu odpovídá také složení uprchlíků: jsou mezi nimi katolíci, pravoslavní i protestanté.
Po dobu prvních šesti měsíců budou komplexní péči o uprchlíky zajišťovat odborné organizace, které se mimo jiné zabývají integrací cizinců. V Brně to bude Multikulturní centrum Jihlava ve spolupráci s místními brněnskými dobrovolníky, ve Smilovicích pak Slezská diakonie.
Lidé, které Nadační fond Generace 21 pro přesídlení do Česka vybral, již před odletem do České republiky prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. „Tito lidé si v posledních dvou letech prošli jen těžko představitelným utrpením a strachem kdy přišli o své domovy, byli pronásledováni a jim i jejich rodinám hrozilo nebezpečí smrti. Jejich aktuálním cílem je začít v České republice nový život, v bezpečí vychovávat své děti a najít si práci a postarat se o své rodiny,“ přiblížil motivaci uprchlíků Talafant, podle nějž uprchlíci absolvovali také předodjezdové lékařské prohlídky a dalšími projdou po příletu na naše území.
Kdo přijede
Ve skupině je celkem sedm rodin s šestnácti dětmi a juniory, dále tři svobodné sestry ve středním věku, dva starší manželé, jedna starší žena, jejíž manžel byl unesen islamisty a je nezvěstný, a dále vdova se dvěma staršími syny, z nichž jeden je zdravotně handicapovaný.
Přijíždějí například dva truhláři, manželé, kteří učili na střední škole biologii a občanskou výchovu, předák údržby elektrárny s vyšší odbornou technickou školou, VOŠ technik se specializací na automobily a klimatizace, malířka a učitelka umění na SŠ, dva učitelé arabštiny, dvě úřednice nebo učitelka v mateřské škole.
Financování projektu a spolupráce se státem
O příjezdu křesťanských uprchlíků již byli informováni zástupci příslušných obcí i krajských úřadů. Celý projekt organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 výhradně z prostředků českých soukromých podporovatelů z řad jednotlivců i různých církví a také díky podpoře britského charitativního Barnabas fondu. Žádné příjmy Nadačního fondu neplynou ze státního rozpočtu nebo z eurodotací. Nadační fond v prvním roce uhradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby, mezi něž patří výuka jazyka i seznámení se s českou kulturou a společnosti. „Harmonogram pobytu po příletu máme podrobně připravený a vybraní lidé se do České republiky nesmírně těší. Všichni zažili přímou zkušenost s krutostí takzvaného Islámského státu a řadě z nich bojovníci zavraždili příbuzné či přátele. Proto mají jedinou touhu – opět žít normální život a v bezpečí vychovávat své děti,“ přiblížil okolnosti příletu ředitel Nadačního fondu Generace 21 Jan Talafant.
Poznámka pro editory:
Snahou NF G21 je pomoci těm, kdo patří v současném krvavém konfliktu v Iráku a Sýrii mezi nejohroženější: místním křesťanům. „Křesťané jsou ve velmi složité situaci. Ze svých původních domovů uprchli do islámského prostředí, které o ně však nemá zájem. Křesťané zde živoří a nemají budoucnost. V utečeneckých táborech zažívají od muslimů další perzekuci a jasně jim je dáváno najevo, že zde nejsou vítáni. Řadě z nich byli zavražděni manželé, dcery, synové a další příbuzní nejen během teroru IS, ale také v letech předtím. Proto je pro ně jediná možnost, jak prožít plnohodnotně život, a často i přežít, požádat o azyl v zemích, kde křesťané nejsou pronásledováni,“ říká Jan Dezort, hlavní vyjednavač z NF G21.
Zástupci a spolupracovníci NF G21 uprchlické tábory v Erbílu v Iráku několikrát navštívili. Na vlastní oči se přesvědčili, že situace mnoha rodin je opravdu zoufalá a přímo na místě vytvořili seznam žadatelů o přijetí do ČR. Na seznamu jsou především celé rodiny a vdovy s dětmi, jejichž situace je beznadějná. Z těch, kteří již nestudují, má přes 35 % osob vysokoškolské a vyšší odborné vzdělání, a 15 % středoškolské. Z mužů pak má vysokoškolské a vyšší odborné vzdělání celá polovina. Jedná se o praktikující křesťany z křesťanských komunit, jejichž totožnost byla několikrát prověřena nejen v pohovorech, ale také ve spolupráci s místními církevními diecézemi, které jim nyní poskytují charitativní pomoc a osobně je znají.
Kontakt pro média:
Martin Frýdl
Mobil: 603 419 681
E-mail: martin.frydl@accpr.cz